Tlen hiperbaryczny jest lekiem

Przewodnik

Umów się na wizytę - zadzwoń

503 504 451

Gabinet Tlenoterapii Hiperbarycznej

Gdynia ul Sambora 69

Gabinet Tlenoterapii Hiperbarycznej

Rumia, ul. Dąbrowskiego 14 lok 2/2
(I piętro, winda)

Gabinet Tlenoterapii Hiperbarycznej

PUCK ul. Ks. B. Sychty 1,
parter, wejście od tyłu budynku

Najważniejsze informacje

W przypadku hiperbarii tlenowej specjaliści określają ilość 5 zabiegów jako minimalną by doświadczyć pierwszych efektów leczniczych terapii. Efekt terapii jest ściśle związany z rodzajem schorzenia i aktualnym stanem ogólnym organizmu. Choroby chroniczne i stany chorobowe ostre wymagają dłuższych sesji w komorze hiperbarycznej niż zabiegi stosowane w profilaktyce. Osoby z cukrzycą, mający duże problemy krążeniowe, po amputacji palca stopy w zespole stopy cukrzycowej, będą potrzebowały 20-30 zabiegów, by efektywnie wspomóc gojenie się ran. Inni, mający np. problemy reumatologiczne, powinni zauważyć znaczącą różnicę już po 10 zabiegach. Jest to sprawa bardzo indywidualna i niestety nie da się określić wcześniej dokładnej ilości potrzebnych terapii w komorze hiperbarycznej w celu znacznej poprawy lub likwidacji problemu. Zazwyczaj osoby, widząc pozytywne i terapeutyczne działanie hiperbarii, przedłużają kurację o kolejne pakiety zabiegów.

Aby zabiegi przyniosły oczekiwany terapeutyczny efekt najlepiej byłoby je wykonywać codziennie.

Ryzyko toksyczności tlenu przy użyciu komory ciśnieniowej konstrukcji elastycznej tzw. komory miękkiej, oraz powietrza o podwyższonej zawartości tlenu jest niewielkie. Używane przez nas komory hiperbaryczne posiadają szereg zabezpieczeń, pozwalających na w pełni bezpieczne i komfortowe korzystanie z terapii. Dodatkowo ciśnienie 1,3 – 1,5 ATA wykorzystywane podczas zabiegu, jest ciśnieniem na tyle niskim i nieinwazyjnym, że właściwie można całkowicie wykluczyć dolegliwości laryngologiczne i inne.

Częstotliwość korzystania z zabiegu powinna być nie mniejsza niż 2 razy w tygodniu, co związane jest również z poziomem komórek macierzystych, który stopniowo spada po około 4 dniach. Tym samym utrzymanie ich na większym poziomie wynika z terapii w cyklach kilkudniowych.

PRZEBIEG TERAPII

Przed zabiegiem:

 • Obowiązuje zakaz spożywania alkoholu do 12 godzin, a palenia papierosów do 2 godzin przed sprężeniem (palenia najlepiej zaprzestać w całym okresie leczenia).
 • Osoby z cukrzycą powinny przed sprężeniem spożyć posiłek i przyjąć leki przeciwcukrzycowe wg stosowanego dotychczas schematu leczenia.
 • Osoby w trakcie terapii hiperbarycznej powinny przyjmować dotychczas zażywane leki.
 • Przed sesją terapeutyczną nie należy stosować kosmetyków, perfum, lakieru do włosów, kremów lub wazeliny.
 • Opatrunki zakładane w dniu zabiegu przed ekspozycją nie powinny zawierać w składzie preparatów na bazie tłuszczów (kremów, maści, itp.).
 • Bezpośrednio przed wejściem należy skorzystać z toalety (terapia pobudza krążenie limfy i zwiększa się produkcja moczu).
 • Nie zaleca się spożywania bezpośrednio przed sesją napojów gazowanych.
 • Przed wejściem do komory zaleca się przebrać w bieliznę wykonaną ze 100% bawełny lub innych tkanin naturalnych (bawełniany T-shirt, dres).
 • Zdjąć biżuterię i wszelkie elementy metalowe, oraz protezy uzębienia (natomiast wstawione/wkręcone elementy stałe – jak implanty – nie są przeciwwskazaniem do korzystania z hiperbarii tlenowej).
 • Obowiązuje bezwzględny zakaz wnoszenia do komory substancji łatwopalnych: zapalniczek, zapałek, papierosów, urządzeń zasilanych bateriami np.: telefonów komórkowych, tabletów.
 • O infekcji górnych dróg oddechowych, bądź innych dolegliwościach zawsze należy powiadomić personel obsługujący komorę.

Przebieg zabiegu:

 • Po wejściu do komory pacjent zakłada maskę lub „wąsy” do nosa, przez które podawany jest tlen.
 • Ciśnienie w komorze jest stopniowo zwiększane (kompresja) przebiega ono bardzo powoli, aby zminimalizować nieprzyjemne odczucia w uszach.
 • W początkowej fazie podwyższania ciśnienia może być odczuwalny lekki dyskomfort związany z zatykaniem się uszu (podobny do tego, jaki towarzyszy nam podczas lotu samolotem przy starcie i lądowaniu). Należy wtedy przełykać częściej ślinę, bądź też zacisnąć palcami nos i dmuchać silnie powietrze, nie otwierając jednocześnie ust. Inną metodą jest częste ziewanie.
 • Pacjent przebywa w komorze hiperbarycznej w pozycji leżącej lub siedzącej.
 • Przez cały czas trwania zabiegu pacjent jest w stałym kontakcie z pracownikiem obsługującym komorę tlenową, mogą się porozumiewać.
 • Ciśnienie jest podtrzymywane na poziomie docelowej wartości.
 • Przed zakończeniem zabiegu ciśnienie w komorze stopniowo obniżane jest do wartości ciśnienia atmosferycznego (dekompresja – odczucia podobne jak podczas kompresji, dodatkowo można odczuwać niewielki spadek temperatury w komorze)
 • Po wyrównaniu ciśnień można opuścić komorę.

Po zabiegu:

 • Czujesz odprężenie i przypływ energii.
 • Ilość zabiegów dostosowuje się indywidualnie.
 • Wiele procesów niewidocznych dla nas przebiega wewnątrz organizmu. Dzieje się tak ponieważ połączone działanie zwiększonego ciśnienia i zwiększonego stężenia tlenu, którym oddycha pacjent podczas zabiegu sprawia, że gaz ten z łatwością przedostaje się do płynów ustrojowych: krwi, limfy i płynu mózgowo-rdzeniowego. Zwiększa to szansę na regenerację komórek, które od lat niedomagały z wielu przyczyn takich jak stres, choroba, toksyny czy niedokrwienie.
 • Zdarza się, że niektóre osoby po zakończonym zabiegu odczuwają zmęczenie i senność.

Badania wykazują że organizm otrzymuje najwięcej korzyści z terapii powyżej 10 zabiegów. Dlatego, aby osiągnąć zamierzony efekt należy systematycznie, najlepiej codziennie odbyć jeden zabieg w komorze hiperbarycznej z serii liczącej co najmniej 10. Serie mogą liczyć maksymalnie do 60 zabiegów, po której sugeruje się 3-miesięczną przerwę, a następnie można powrócić do zabiegów. 

Gabinet Tlenoterapii Hiperbarycznej
Gdynia / Rumia / Puck

Z nami zregenerujesz swój organizm
i przywrócisz piękno ciała!