Tlen hiperbaryczny jest lekiem
Przewodnik
Umów się na wizytę - zadzwoń
503 504 451
Gabinet Tlenoterapii Hiperbarycznej
Gdynia ul Sambora 69
Gabinet Tlenoterapii Hiperbarycznej
Rumia, ul. Dąbrowskiego 14 lok 2/2
(I piętro, winda)
Gabinet Tlenoterapii Hiperbarycznej
PUCK ul. Ks. B. Sychty 1,
parter, wejście od tyłu budynku
Najważniejsze informacje
Aby zabiegi przyniosły oczekiwany terapeutyczny efekt najlepiej byłoby je wykonywać codziennie.
Ryzyko toksyczności tlenu przy użyciu komory ciśnieniowej konstrukcji elastycznej tzw. komory miękkiej, oraz powietrza o podwyższonej zawartości tlenu jest niewielkie. Używane przez nas komory hiperbaryczne posiadają szereg zabezpieczeń, pozwalających na w pełni bezpieczne i komfortowe korzystanie z terapii. Dodatkowo ciśnienie 1,3 – 1,5 ATA wykorzystywane podczas zabiegu, jest ciśnieniem na tyle niskim i nieinwazyjnym, że właściwie można całkowicie wykluczyć dolegliwości laryngologiczne i inne.
Częstotliwość korzystania z zabiegu powinna być nie mniejsza niż 2 razy w tygodniu, co związane jest również z poziomem komórek macierzystych, który stopniowo spada po około 4 dniach. Tym samym utrzymanie ich na większym poziomie wynika z terapii w cyklach kilkudniowych.
PRZEBIEG TERAPII
Przed zabiegiem:
- Obowiązuje zakaz spożywania alkoholu do 12 godzin, a palenia papierosów do 2 godzin przed sprężeniem (palenia najlepiej zaprzestać w całym okresie leczenia).
- Osoby z cukrzycą powinny przed sprężeniem spożyć posiłek i przyjąć leki przeciwcukrzycowe wg stosowanego dotychczas schematu leczenia.
- Osoby w trakcie terapii hiperbarycznej powinny przyjmować dotychczas zażywane leki.
- Przed sesją terapeutyczną nie należy stosować kosmetyków, perfum, lakieru do włosów, kremów lub wazeliny.
- Opatrunki zakładane w dniu zabiegu przed ekspozycją nie powinny zawierać w składzie preparatów na bazie tłuszczów (kremów, maści, itp.).
- Bezpośrednio przed wejściem należy skorzystać z toalety (terapia pobudza krążenie limfy i zwiększa się produkcja moczu).
- Nie zaleca się spożywania bezpośrednio przed sesją napojów gazowanych.
- Przed wejściem do komory zaleca się przebrać w bieliznę wykonaną ze 100% bawełny lub innych tkanin naturalnych (bawełniany T-shirt, dres).
- Zdjąć biżuterię i wszelkie elementy metalowe, oraz protezy uzębienia (natomiast wstawione/wkręcone elementy stałe – jak implanty – nie są przeciwwskazaniem do korzystania z hiperbarii tlenowej).
- Obowiązuje bezwzględny zakaz wnoszenia do komory substancji łatwopalnych: zapalniczek, zapałek, papierosów, urządzeń zasilanych bateriami np.: telefonów komórkowych, tabletów.
- O infekcji górnych dróg oddechowych, bądź innych dolegliwościach zawsze należy powiadomić personel obsługujący komorę.
Przebieg zabiegu:
- Po wejściu do komory pacjent zakłada maskę lub „wąsy” do nosa, przez które podawany jest tlen.
- Ciśnienie w komorze jest stopniowo zwiększane (kompresja) przebiega ono bardzo powoli, aby zminimalizować nieprzyjemne odczucia w uszach.
- W początkowej fazie podwyższania ciśnienia może być odczuwalny lekki dyskomfort związany z zatykaniem się uszu (podobny do tego, jaki towarzyszy nam podczas lotu samolotem przy starcie i lądowaniu). Należy wtedy przełykać częściej ślinę, bądź też zacisnąć palcami nos i dmuchać silnie powietrze, nie otwierając jednocześnie ust. Inną metodą jest częste ziewanie.
- Pacjent przebywa w komorze hiperbarycznej w pozycji leżącej lub siedzącej.
- Przez cały czas trwania zabiegu pacjent jest w stałym kontakcie z pracownikiem obsługującym komorę tlenową, mogą się porozumiewać.
- Ciśnienie jest podtrzymywane na poziomie docelowej wartości.
- Przed zakończeniem zabiegu ciśnienie w komorze stopniowo obniżane jest do wartości ciśnienia atmosferycznego (dekompresja – odczucia podobne jak podczas kompresji, dodatkowo można odczuwać niewielki spadek temperatury w komorze)
- Po wyrównaniu ciśnień można opuścić komorę.
Po zabiegu:
- Czujesz odprężenie i przypływ energii.
- Ilość zabiegów dostosowuje się indywidualnie.
- Wiele procesów niewidocznych dla nas przebiega wewnątrz organizmu. Dzieje się tak ponieważ połączone działanie zwiększonego ciśnienia i zwiększonego stężenia tlenu, którym oddycha pacjent podczas zabiegu sprawia, że gaz ten z łatwością przedostaje się do płynów ustrojowych: krwi, limfy i płynu mózgowo-rdzeniowego. Zwiększa to szansę na regenerację komórek, które od lat niedomagały z wielu przyczyn takich jak stres, choroba, toksyny czy niedokrwienie.
- Zdarza się, że niektóre osoby po zakończonym zabiegu odczuwają zmęczenie i senność.
Badania wykazują że organizm otrzymuje najwięcej korzyści z terapii powyżej 10 zabiegów. Dlatego, aby osiągnąć zamierzony efekt należy systematycznie, najlepiej codziennie odbyć jeden zabieg w komorze hiperbarycznej z serii liczącej co najmniej 10. Serie mogą liczyć maksymalnie do 60 zabiegów, po której sugeruje się 3-miesięczną przerwę, a następnie można powrócić do zabiegów.